Ingersoll
116YT
Lawn tractor · 1984–1990 · 16 hp
Ingersoll116YT
The Ingersoll 116YT is a lawn tractor manufactured from 1984 to 1990. It features a Briggs & Stratton 402707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 402707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft horizontally-opposed |
| Displacement | 40.03 ci (656 cc) |
| Bore | 2.97 in (75 mm) |
| Stroke | 2.89 in (73 mm) |
| Power Rated | 16 hp (11.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 60.3 in (153 cm) |
|---|---|
| Width | 33 in (83 cm) |
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 42 in (106 cm) |
| Ground Clearance | 6.2 in (15 cm) |
Weight
| Weight | 373 lbs (169 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.50-8 |
Fuel
| Capacity | 2.1 gal (7.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|