Ingersoll
1212
Farm tractor · 1992–1993 · 12 hp
Ingersoll1212
The Ingersoll 1212 is a farm tractor manufactured from 1992 to 1993. It features a Briggs & Stratton 283707 engine, and manual steering.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 283707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 28.04 ci (459 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Gears | 6 forward and 1 reverse |
|---|---|
| Available Options | 6-speed |
Steering
| Type | manual |
|---|