Ingersoll
1112
Farm tractor · 12 hp
Ingersoll1112
The Ingersoll 1112 is a farm tractor. It features a Briggs & Stratton 283707 engine. The transmission is a synchromesh type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 283707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 28.04 ci (459 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |