Ingersoll
1114
Farm tractor · 14 hp
Ingersoll1114
The Ingersoll 1114 is a farm tractor. It features a Briggs & Stratton 294777 engine.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 294777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 29.3 ci (480 cc) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 2.6 in (66 mm) |
| Power Gross | 14 hp |
| Power Rated | 14 hp (10.4 kW) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |