Mitsubishi
GA28
Farm tractor · 2008–2016 · 28 hp
MitsubishiGA28
The Mitsubishi GA28 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2016. It features a Iseki E3CD engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 24 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iseki E3CD |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.4 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.3 in (84 mm) |
| Power Gross | 28.8 hp (21.5 kW) |
| Power Rated | 28.8 hp (21.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 24 forward and reverse |
| Clutch | wet disc |
| Available Options | 24-speed |
PTO
| Rear Type | 565/746/949/1210 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,943 lbs (1,788 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 128.7 in (326 cm) |
|---|---|
| Width | 59.8 in (151 cm) |
| Height Cab | 82.7 in (210 cm) |
| Height Rops | 97.1 in (246 cm) |
| Wheelbase | 65.6 in (166 cm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (33 cm) |
| Front Tread | 42.1 in (106 cm) |
| Rear Tread | 41.3 in (104 cm) |
Weight
cab
| Weight | 3,593.5 lbs (1,630 kg) |
|---|
rops
| Weight | 3,219 lbs (1,460 kg) |
|---|
primary
| Weight | 3,219 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
Fuel
| Capacity | 10 gal (37.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|