Mitsubishi
GA41
Farm tractor · 2008–2016 · 41 hp
MitsubishiGA41
The Mitsubishi GA41 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2016. It features a Iseki E4CG engine, and two-post steering. It weighs 4,442 lbs (2,014 kg).
Engine
| Engine | Iseki E4CG |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 134.1 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.62 in (92 mm) |
| Power Gross | 41.1 hp (30.6 kW) |
| Power Rated | 41.1 hp (30.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Gears | 32 forward and reverse |
|---|---|
| Clutch | wet disc |
| Available Options | 32-speed |
PTO
| Rear Type | 562763/957/1207 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 4,220 lbs (1,914 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 143.5 in (364 cm) |
|---|---|
| Width | 66.9 in (169 cm) |
| Height Cab | 89.6 in (227 cm) |
| Height Rops | 98 in (248 cm) |
| Wheelbase | 76 in (193 cm) |
| Ground Clearance | 14.2 in (36 cm) |
| Front Tread | 48 in (121 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
cab
| Weight | 4,442 lbs (2,014 kg) |
|---|
rops
| Weight | 3,990 lbs (1,809 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-26 |
Fuel
| Capacity | 14.5 gal (54.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|