Mitsubishi
GA300
Farm tractor · 2016–Present · 30 hp
MitsubishiGA300
The Mitsubishi GA300 is a farm tractor manufactured starting in 2016. It features a Shibaura N3LDI-T engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 24 forward and reverse.
Engine
| Engine | Shibaura N3LDI-T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 101.4 ci (1.7 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Power Gross | 30 hp (22.4 kW) |
| Power Rated | 30 hp (22.4 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 24 forward and reverse |
| Clutch | wet disc |
| Available Options | 24-speed, 32-speed |
PTO
| Rear Type | 4-speed (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,943 lbs (1,788 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 130.7 in (331 cm) |
|---|---|
| Width | 59.5 in (151 cm) |
| Height Cab | 84.7 in (215 cm) |
| Height Rops | 96.3 in (244 cm) |
| Wheelbase | 66.9 in (169 cm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (33 cm) |
| Front Tread | 43.9 in (111 cm) |
| Rear Tread | 43.1 in (109 cm) |
Weight
cab
| Weight | 3,935 lbs (1,784 kg) |
|---|
rops
| Weight | 3,538 lbs (1,604 kg) |
|---|
primary
| Weight | 3,538 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24 |
Fuel
| Capacity | 10 gal (37.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|