Mitsubishi
GA46
Farm tractor · 2008–2016 · 45 hp
MitsubishiGA46
The Mitsubishi GA46 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2016. It features a Iseki E4CG engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 32 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iseki E4CG |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 134.1 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.62 in (92 mm) |
| Power Gross | 45.6 hp (34 kW) |
| Power Rated | 45.6 hp (34 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 32 forward and reverse |
| Clutch | wet disc |
| Available Options | 32-speed |
PTO
| Rear Type | 562763/957/1207 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 4,220 lbs (1,914 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 143.5 in (364 cm) |
|---|---|
| Width | 66.9 in (169 cm) |
| Height Cab | 90.6 in (230 cm) |
| Height Rops | 99 in (251 cm) |
| Wheelbase | 76 in (193 cm) |
| Ground Clearance | 15.2 in (38 cm) |
| Front Tread | 48 in (121 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
cab
| Weight | 4,464 lbs (2,024 kg) |
|---|
rops
| Weight | 4,012 lbs (1,819 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.3-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 14.5 gal (54.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|