Mitsubishi
GA32
Farm tractor · 2008–2016 · 32 hp
MitsubishiGA32
The Mitsubishi GA32 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2016. It features a Iseki E3CG engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 24 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iseki E3CG |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 100.5 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.62 in (92 mm) |
| Power Gross | 32.6 hp (24.3 kW) |
| Power Rated | 32.6 hp (24.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iseki |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 24 forward and reverse |
| Clutch | wet disc |
| Available Options | 24-speed, 32-speed |
PTO
| Rear Type | 588/776/987/1258 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,943 lbs (1,788 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 128.7 in (326 cm) |
|---|---|
| Width | 59.8 in (151 cm) |
| Height Cab | 83.1 in (211 cm) |
| Height Rops | 97.4 in (247 cm) |
| Wheelbase | 66.9 in (169 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
| Front Tread | 43.9 in (111 cm) |
| Rear Tread | 43.1 in (109 cm) |
Weight
cab
| Weight | 3,748 lbs (1,700 kg) |
|---|
rops
| Weight | 3,373 lbs (1,529 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-26 |
Fuel
| Capacity | 10 gal (37.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|