Mitsubishi
GA360
Farm tractor · 2016–Present · 36 hp
MitsubishiGA360
The Mitsubishi GA360 is a farm tractor manufactured starting in 2016. It features a Shibaura N3LDI-T engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a gear type with 24 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | GA Series |
Engine
| Engine | Shibaura N3LDI-T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 101.4 ci (1.7 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Power | 36.7 hp (27.4 kW) |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 24 forward and reverse |
| Clutch | wet disc |
PTO
| Rear Type | 4-speed (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,943 lbs (1,788 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 130.7 in (331 cm) |
|---|---|
| Width | 59.5 in (151 cm) |
| Height Cab | 85.8 in (217 cm) |
| Height Rops | 97.4 in (247 cm) |
| Wheelbase | 68.1 in (172 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
| Front Tread | 43.9 in (111 cm) |
| Rear Tread | 43.7 in (110 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24 |
Fuel
| Capacity | 10 gal (37.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post |
|---|---|
| Cab | optional |