Nuffield
10/42
Farm tractor · 1964–1966 · 43 hp
Nuffield10/42
The Nuffield 10/42 is a farm tractor manufactured from 1964 to 1966. It features a BMC engine, and manual steering. It weighs 5,330 lbs (2,417 kg).
Engine
| Engine | BMC |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 172.5 ci (2.8 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power PTO | 39.06 hp (29.1 kW) |
| Power Drawbar | 32.69 hp (24.4 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | BMC |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 10-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|
Weight
| Weight | 5,330 lbs (2,417 kg) |
|---|---|
| Operating | 5,330 lbs (2,417 kg) |
| Ballasted | 9,040 lbs (4,100 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-28 |
Steering
| Type | manual |
|---|