Nuffield
4/60
Farm tractor · 1961–1963 · 60 hp
Nuffield4/60
The Nuffield 4/60 is a farm tractor manufactured from 1961 to 1963. It features a BMC engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | BMC |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 230 ci (3.8 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power Gross | 60 hp (44.7 kW) |
| Power Net | 57 hp (42.5 kW) |
| Power PTO | 54.9 hp (40.9 kW) |
| Power Drawbar | 49.72 hp (37.1 kW) |
| Power Belt | 56 hp (41.8 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 9 qts (8.5 L) |
| Coolant Capacity | 16.2 qts (15.3 L) |
| Manufacturer | BMC |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Clutch | 280mm dry disc |
| Available Options | 5-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,300 lbs (1,043 kg) |
| Hitch Control | depth control optional |
Dimensions
| Length | 121.7 in (309 cm) |
|---|---|
| Width | 65 in (165 cm) |
| Height | 59.5 in (151 cm) |
| Wheelbase | 78 in (198 cm) |
| Ground Clearance | 24.7 in (62 cm) |
| Front Tread | 52.8 in (134 cm) |
| Rear Tread | 53.2 in (135 cm) |
Weight
| Operating | 5,689 lbs (2,580 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 9,385 lbs (4,257 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16, 7.50-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.00-36, 13.00-30, 14.00-30 |
Fuel
| Capacity | 16.8 gal (63.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|