Nuffield
4/25
Farm tractor · 1967–1969 · 25 hp
Nuffield4/25
The Nuffield 4/25 is a farm tractor manufactured from 1967 to 1969. It features a BMC engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | BMC |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Bore | 2.87 in (73 mm) |
| Stroke | 3.5 in (89 mm) |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Rated | 25 hp (18.6 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Manufacturer | BMC |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Clutch | 228.6mm dry disc |
| Available Options | 9-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,000 lbs (453 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.00-24 |
Steering
| Type | manual |
|---|