Nuffield
3/42
Farm tractor · 1961–1963 · 42 hp
Nuffield3/42
The Nuffield 3/42 is a farm tractor manufactured from 1961 to 1963. It features a 42 hp engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 155.6 ci (2.6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power Gross | 42 hp (31.3 kW) |
| Power Net | 39.8 hp (29.7 kW) |
| Power Drawbar | 33.8 hp (25.2 kW) |
| Power Belt | 38.6 hp (28.8 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Coolant Capacity | 12.6 qts (11.9 L) |
| Manufacturer | BMC |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Clutch | 280mm dry dsic |
| Oil Capacity | 57.6 qts (54.5 L) |
| Available Options | 5-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,300 lbs (1,043 kg) |
Dimensions
| Length | 111 in (281 cm) |
|---|---|
| Width | 68.1 in (172 cm) |
| Height | 55.1 in (139 cm) |
| Wheelbase | 72.8 in (184 cm) |
| Ground Clearance | 20.2 in (51 cm) |
| Front Tread | 52.8 in (134 cm) |
| Rear Tread | 52 in (132 cm) |
Weight
| Operating | 4,330 lbs (1,964 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16, 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 10.00-28, 11.00-28, 13.00-24 |
Fuel
| Capacity | 16.8 gal (63.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|