Nuffield
4/65
Farm tractor · 1967–1969 · 65 hp
Nuffield4/65
The Nuffield 4/65 is a farm tractor manufactured from 1967 to 1969. It features a BMC engine, and manual, power optional steering. The transmission is a gear type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | BMC |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled OHV |
| Displacement | 231 ci (3.8 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power Gross | 65 hp (48.5 kW) |
| Power Rated | 65 hp (48.5 kW) |
| Power PTO | 54 hp (40.3 kW) |
| Torque Peak | 170 lb-ft (230.5 Nm) |
| Torque Peak | 1,200 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 9.5 qts (9 L) |
| Coolant Capacity | 14.4 qts (13.6 L) |
| Manufacturer | BMC |
| Rated | 2,500 RPM |
| Idle | 630-2160 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Clutch | 280mm dry disc |
| Oil Capacity | 59.7 qts (56.5 L) |
| Available Options | 10-speed gear |
PTO
| Rear Type | transmission |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Hitch Control | directional control and top-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 126.4 in (321 cm) |
|---|---|
| Width | 67.7 in (171 cm) |
| Height | 60.6 in (153 cm) |
| Wheelbase | 79.9 in (202 cm) |
| Ground Clearance | 23.1 in (58 cm) |
| Front Tread | 52 in (132 cm) |
| Rear Tread | 52 in (132 cm) |
Weight
| Weight | 5,140 lbs (2,331 kg) |
|---|---|
| Operating | 5,140 lbs (2,331 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16, 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.00-36, 12.00-38, 14.00-30, 15.00-30 |
Fuel
| Capacity | 19.2 gal (72.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual, power optional |
|---|