Nuffield
10/60
Farm tractor · 1964–1967 · 61 hp
Nuffield10/60
The Nuffield 10/60 is a farm tractor manufactured from 1964 to 1967. It features a BMC 38T engine, and manual steering.
Engine
| Engine | BMC 38T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 230 ci (3.8 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power PTO | 55.36 hp (41.3 kW) |
| Power Drawbar | 45.95 hp (34.3 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | BMC |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 10-speed |
Hydraulics
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 6 gpm (22.7 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,830 lbs (1,283 kg) |
Weight
| Operating | 5,865 lbs (2,660 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 10,175 lbs (4,615 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30 |
Steering
| Type | manual |
|---|