Nuffield
3/45
Farm tractor · 1967–1969 · 45 hp
Nuffield3/45
The Nuffield 3/45 is a farm tractor manufactured from 1967 to 1969. It features a BMC engine, and manual, power optional steering. The transmission is a gear type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | BMC |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 173 ci (2.8 L) |
| Bore | 3.98 in (101 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 45 hp (33.6 kW) |
| Power Rated | 45 hp (33.6 kW) |
| Power PTO | 39 hp (29.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 9 qts (8.5 L) |
| Coolant Capacity | 10.8 qts (10.2 L) |
| Manufacturer | BMC |
| Rated | 2,200 RPM |
| Firing Order | 1-3-2 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Clutch | 280mm dry disc |
| Available Options | 10-speed gear |
PTO
| Rear Type | transmission, independent optional |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Hitch Control | directional control and top-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 116.9 in (296 cm) |
|---|---|
| Width | 67.7 in (171 cm) |
| Height | 56.7 in (144 cm) |
| Wheelbase | 74.8 in (189 cm) |
| Ground Clearance | 19.1 in (48 cm) |
| Front Tread | 52 in (132 cm) |
| Rear Tread | 52 in (132 cm) |
Weight
| Weight | 4,460 lbs (2,023 kg) |
|---|---|
| Operating | 4,460 lbs (2,023 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16, 6.00-16, 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.00-28, 11.00-32, 13.00-28 |
Fuel
| Capacity | 19.2 gal (72.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual, power optional |
|---|