Steiger
105
Farm tractor · 1960–1963 · 118 hp
Steiger105
The Steiger 105 is a farm tractor manufactured from 1960 to 1963. It features a Detroit Diesel 3-71N engine, and articulated power steering. The transmission is a gear type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Detroit Diesel 3-71N |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 213 ci (3.5 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 118 hp (88 kW) |
| Power Rated | 118 hp (88 kW) |
| Manufacturer | Detroit Diesel |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Spicer |
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Available Options | 10-speed |
PTO
| Rear Type | independent optional |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4-26 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-26 |
Steering
| Type | articulated power |
|---|