Steiger
1250
Farm tractor · 1963–1969 · 130 hp
Steiger1250
The Steiger 1250 is a farm tractor manufactured from 1963 to 1969. It features a Detroit Diesel 4-53N engine, and articulated power steering. It weighs 13,800 lbs (6,259 kg).
Engine
| Engine | Detroit Diesel 4-53N |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 212 ci (3.5 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Power Gross | 130 hp (96.9 kW) |
| Power Rated | 130 hp (96.9 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Manufacturer | Detroit Diesel |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Clutch | 356mm disc |
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Valves | 2 |
| Total Flow | 20 gpm (75.7 lpm) |
Dimensions
| Width | 84 in (213 cm) |
|---|---|
| Height | 88 in (223 cm) |
| Wheelbase | 108 in (274 cm) |
| Front Tread | 66 in (167 cm) |
| Rear Tread | 66 in (167 cm) |
Weight
| Weight | 13,800 lbs (6,259 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9-26, 18.4-26 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-26, 18.4-26 |
Fuel
| Capacity | 90 gal (340.7 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|