Steiger
2200
Farm tractor · 1963–1969 · 238 hp
Steiger2200
The Steiger 2200 is a farm tractor manufactured from 1963 to 1969. It features a Detroit Diesel 6V71N engine, and Articulated power steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Detroit Diesel 6V71N |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 425.6 ci (7 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 238 hp (177.5 kW) |
| Power Rated | 238 hp (177.5 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Manufacturer | Detroit Diesel |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 2 reverse |
| Clutch | 356mm discs |
| Available Options | 9-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Valves | 2 |
| Total Flow | 40 gpm (151.4 lpm) |
| System Capacity | 54 gal (204.4 L) |
Dimensions
| Width | 102 in (259 cm) |
|---|---|
| Height | 106 in (269 cm) |
| Wheelbase | 132 in (335 cm) |
| Front Tread | 90 in (228 cm) |
| Rear Tread | 90 in (228 cm) |
Weight
| Weight | 23,000 lbs (10,432 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 23.1-26, 23.1-30 |
|---|---|
| Rear Ag | 23.1-26, 23.1-30 |
Fuel
| Capacity | 134 gal (507.2 L) |
|---|
Steering
| Type | Articulated power |
|---|
Cab
| Cab | available |
|---|