Steiger
1700
Farm tractor · 1963–1969 · 195 hp
Steiger1700
The Steiger 1700 is a farm tractor manufactured from 1963 to 1969. It features a Detroit Diesel 6V53N engine, and articulated power steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Detroit Diesel 6V53N |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 318.4 ci (5.2 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Power Gross | 195 hp (145.4 kW) |
| Power Rated | 195 hp (145.4 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Detroit Diesel |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Spicer |
| Gears | 9 forward and 2 reverse |
| Clutch | 330mm discs |
| Available Options | 9-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Valves | 2 |
| Total Flow | 35 gpm (132.5 lpm) |
| System Capacity | 44 gal (166.5 L) |
Dimensions
| Width | 96 in (243 cm) |
|---|---|
| Height | 88 in (223 cm) |
| Wheelbase | 126 in (320 cm) |
| Front Tread | 78 in (198 cm) |
| Rear Tread | 78 in (198 cm) |
Weight
| Weight | 18,300 lbs (8,300 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4-30, 23.1-26 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-30, 23.1-26 |
Fuel
| Capacity | 120 gal (454.2 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | available |
|---|