Steiger
9110
Farm tractor · 1986–1990 · 190 hp
Steiger9110
The Steiger 9110 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1990. It features a CDC 6CT engine, and hydrostatic power for steerable front axle and articulated chassis steering. The transmission is a full power shift type with 12 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | CDC 6CT |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 505 ci (8.3 L) |
| Bore | 4.49 in (114 mm) |
| Stroke | 5.32 in (135 mm) |
| Power Gross | 190 hp (141.7 kW) |
| Power PTO | 168 hp (125.3 kW) |
| Torque Peak | 618 lb-ft (838 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 22 qts (20.8 L) |
| Coolant Capacity | 35.2 qts (33.3 L) |
| Manufacturer | CDC |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 2 reverse |
| Clutch | hydraulic wet disc |
| Available Options | 12-speed full power shift |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
| Valves | 2 |
| Total Flow | 27 gpm (102.2 lpm) |
| System Capacity | 18 gal (68.1 L) |
Dimensions
| Length | 241.6 in (613 cm) |
|---|---|
| Width | 119.5 in (303 cm) |
| Height | 129.6 in (329 cm) |
| Wheelbase | 120.4 in (305 cm) |
| Ground Clearance | 20.5 in (52 cm) |
| Front Tread | 60 in (152 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Weight
| Shipping | 17,000 lbs (7,711 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4-38 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 115 gal (435.3 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power for steerable front axle and articulated chassis |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|