Steiger
800 Tiger
Farm tractor · 1969–1969 · 300 hp
Steiger800 Tiger
The Steiger 800 Tiger is a farm tractor manufactured from 1969 to 1969. It features a Cummins V903 engine, and articulated power steering. The transmission is a gear type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Cummins V903 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 8 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 903 ci (14.8 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 4.75 in (121 mm) |
| Power Gross | 300 hp (223.7 kW) |
| Power Rated | 300 hp (223.7 kW) |
| Manufacturer | Cummins |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Spicer |
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Available Options | 10-speed |
Steering
| Type | articulated power |
|---|