Steiger
3300
Farm tractor · 1963–1969 · 350 hp
Steiger3300
The Steiger 3300 is a farm tractor manufactured from 1963 to 1969. It features a Detroit Diesel 8V71N engine, and articulated power steering. It weighs 31,500 lbs (14,288 kg).
Engine
| Engine | Detroit Diesel 8V71N |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 8 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 567.4 ci (9.3 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 350 hp (261 kW) |
| Power Rated | 350 hp (261 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Detroit Diesel |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Clutch | 394mm discs |
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|
Dimensions
| Height | 110 in (279 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 144 in (365 cm) |
| Front Tread | 96 in (243 cm) |
| Rear Tread | 96 in (243 cm) |
Weight
| Weight | 31,500 lbs (14,288 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 24.5-32 |
|---|---|
| Rear Ag | 24.5-32 |
Fuel
| Capacity | 165 gal (624.5 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | available |
|---|