Twin City
12-20
Farm tractor · 1919–1926 · 35 hp
Twin City12-20
The Twin City 12-20 is a farm tractor manufactured from 1919 to 1926. It features a Twin City engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Twin City |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical, valve-in-head |
| Displacement | 340.5 ci (5.6 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Drawbar | 18.43 hp (13.7 kW) |
| Power Belt | 27.93 hp (20.8 kW) |
| Starter Type | hand-crank |
| Coolant Capacity | 28 qts (26.5 L) |
| Manufacturer | Twin City |
| Rated | 1,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed |
Dimensions
| Length | 134 in (340 cm) |
|---|---|
| Width | 63 in (160 cm) |
| Height | 65.5 in (166 cm) |
Weight
| Weight | 5,000 lbs (2,268 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 34x5.75 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 50x12 (steel) |
Fuel
| Capacity | 23 gal (87.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|