Twin City
21-32
Farm tractor · 1928–1938 · 35 hp
Twin City21-32
The Twin City 21-32 is a farm tractor manufactured from 1928 to 1938. It features a Twin City engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Twin City |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 381.7 ci (6.3 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Drawbar | 31.05 hp (23.2 kW) |
| Power Belt | 39.1 hp (29.2 kW) |
| Coolant Capacity | 36 qts (34.1 L) |
| Manufacturer | Twin City |
| Rated | 1,075 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 2-speed gear, 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 137 in (347 cm) |
|---|---|
| Height | 66 in (167 cm) |
| Wheelbase | 84 in (213 cm) |
Weight
| Weight | 5,880 lbs (2,667 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 34x5.75 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 50x12 (steel) |
Fuel
| Capacity | 30 gal (113.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|