Twin City
20-35
Farm tractor · 1920–1927 · 38 hp
Twin City20-35
The Twin City 20-35 is a farm tractor manufactured from 1920 to 1927. It features a 38 hp engine. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Fuel Type | kerosene |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical, valve-in-head |
| Displacement | 641.5 ci (10.5 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 6.75 in (171 mm) |
| Power Drawbar | 34.1 hp (25.4 kW) |
| Power Belt | 46.9 hp (35 kW) |
| Coolant Capacity | 72 qts (68.1 L) |
| Rated | 900 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed |
Dimensions
| Length | 152 in (386 cm) |
|---|---|
| Height | 73 in (185 cm) |
Weight
| Weight | 8,100 lbs (3,674 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 36x8.50 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 60x20 (steel) |
Fuel
| Capacity | 40 gal (151.4 L) |
|---|