Twin City
17-28
Farm tractor · 1926–1935 · 31 hp
Twin City17-28
The Twin City 17-28 is a farm tractor manufactured from 1926 to 1935. It features a Twin-City engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Twin-City |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 340.5 ci (5.6 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Drawbar | 22.51 hp (16.8 kW) |
| Power Belt | 30.91 hp (23 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Type | hand-crank |
| Coolant Capacity | 42 qts (39.7 L) |
| Manufacturer | Twin-City |
| Rated | 1,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 134 in (340 cm) |
|---|---|
| Width | 66 in (167 cm) |
| Height | 66 in (167 cm) |
| Wheelbase | 84 in (213 cm) |
| Front Tread | 39 in (99 cm) |
| Rear Tread | 27.25 in (69 cm) |
Weight
| Weight | 5,350 lbs (2,426 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 34x5.75 (steel), 30x5.75 (steel orchard) |
|---|---|
| Rear Ag | 50x12 (steel), 42x12 (steel orchard) |
Fuel
| Capacity | 30 gal (113.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|