Twin City
16-30
Farm tractor · 1918–1920 · 33 hp
Twin City16-30
The Twin City 16-30 is a farm tractor manufactured from 1918 to 1920. It features a 33 hp engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 1 forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | kerosene |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical, valve-in-head |
| Displacement | 589 ci (9.7 L) |
| Bore | 5 in (127 mm) |
| Stroke | 7.5 in (190 mm) |
| Power Drawbar | 16 hp (11.9 kW) |
| Power Belt | 30 hp (22.4 kW) |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 1 forward and reverse |
| Available Options | 1-speed gear |
Dimensions
| Length | 179 in (454 cm) |
|---|---|
| Width | 70 in (177 cm) |
| Height | 72 in (182 cm) |
Weight
| Weight | 7,800 lbs (3,538 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 54x12 steel |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|