Twin City
25-45
Farm tractor · 1916–1920 · 50 hp
Twin City25-45
The Twin City 25-45 is a farm tractor manufactured from 1916 to 1920. It features a 50 hp engine. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Fuel Type | kerosene |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical |
| Displacement | 905 ci (14.8 L) |
| Bore | 6 in (152 mm) |
| Stroke | 8 in (203 mm) |
| Power Drawbar | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Belt | 45 hp (33.6 kW) |
| Coolant Capacity | 344 qts (325.6 L) |
| Rated | 600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed |
Dimensions
| Length | 220 in (558 cm) |
|---|---|
| Width | 80 in (203 cm) |
| Height | 125 in (317 cm) |
Weight
| Weight | 15,500 lbs (7,030 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 66 gal (249.8 L) |
|---|