Twin City
15-30
Farm tractor · 1916–1919 · 33 hp
Twin City15-30
The Twin City 15-30 is a farm tractor manufactured from 1916 to 1919. It features a 33 hp engine. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Fuel Type | kerosene |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical |
| Displacement | 496 ci (8.1 L) |
| Bore | 4.75 in (121 mm) |
| Stroke | 7 in (178 mm) |
| Power Drawbar | 15 hp (11.2 kW) |
| Power Belt | 30 hp (22.4 kW) |
| Coolant Capacity | 200 qts (189.3 L) |
| Rated | 650 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed |
Dimensions
| Length | 180 in (457 cm) |
|---|---|
| Width | 60 in (152 cm) |
| Height | 120 in (304 cm) |
Weight
| Weight | 7,650 lbs (3,470 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 32 gal (121.1 L) |
|---|