YTO
1002
Farm tractor · 99 hp
YTO1002
The YTO 1002 is a farm tractor. It features a YTO LR6105T8 engine. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | YTO LR6105T8 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 99.2 hp (74 kW) |
| Power Rated | 99.2 hp (74 kW) |
| Manufacturer | YTO |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
Dimensions
| Length | 174.9 in (444 cm) |
|---|---|
| Width | 72.8 in (184 cm) |
| Height | 14.6 in (37 cm) |
| Ground Clearance | 11.2 in (28 cm) |
Weight
| Weight | 14,990 lbs (6,799 kg) |
|---|