YTO
1604
Farm tractor · 157 hp
YTO1604
The YTO 1604 is a farm tractor. It features a YTO LR6105ZWT1 engine. It weighs 14,330 lbs (6,500 kg).
Engine
| Engine | YTO LR6105ZWT1 |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | intercooled turbo diesel |
| Power Gross | 157.7 hp (117.6 kW) |
| Power Rated | 157.7 hp (117.6 kW) |
| Manufacturer | YTO |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Dimensions
| Length | 24.7 in (62 cm) |
|---|---|
| Width | 106.1 in (269 cm) |
| Height | 115.5 in (293 cm) |
| Wheelbase | 112.1 in (284 cm) |
| Ground Clearance | 18.8 in (47 cm) |
Weight
| Weight | 14,330 lbs (6,500 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |