YTO
1004
Farm tractor · 98 hp
YTO1004
The YTO 1004 is a farm tractor. It features a YTO LR6105 T10 engine. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | YTO LR6105 T10 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbo diesel |
| Power Gross | 98.6 hp (73.5 kW) |
| Power Rated | 98.6 hp (73.5 kW) |
| Manufacturer | YTO |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 184.6 in (468 cm) |
|---|---|
| Width | 90.2 in (229 cm) |
| Height | 115.2 in (292 cm) |
| Wheelbase | 14.3 in (36 cm) |
| Ground Clearance | 18.5 in (46 cm) |
Weight
| Weight | 11,640 lbs (5,279 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.6-38 |