YTO
200
Farm tractor · 19 hp
YTO200
The YTO 200 is a farm tractor. It features a TY295 engine.
Engine
| Engine | TY295 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 19.7 hp (14.7 kW) |
| Power Rated | 19.7 hp (14.7 kW) |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,200 RPM |
Hitch
| Rear Lift | 2,183 lbs (990 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 111.2 in (282 cm) |
|---|---|
| Width | 50 in (127 cm) |
| Height | 52.5 in (133 cm) |
| Wheelbase | 59.6 in (151 cm) |
| Ground Clearance | 12.6 in (32 cm) |