YTO
1804
Farm tractor · 177 hp
YTO1804
The YTO 1804 is a farm tractor. It features a YTO LR6105ZWT13 engine. It weighs 14,330 lbs (6,500 kg).
Engine
| Engine | YTO LR6105ZWT13 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | intercooled turbocharged diesel |
| Power Gross | 177.4 hp (132.3 kW) |
| Power Rated | 177.4 hp (132.3 kW) |
| Manufacturer | YTO |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Dimensions
| Length | 24.7 in (62 cm) |
|---|---|
| Width | 106.1 in (269 cm) |
| Height | 116.9 in (296 cm) |
| Wheelbase | 112.1 in (284 cm) |
| Ground Clearance | 19.5 in (49 cm) |
Weight
| Weight | 14,330 lbs (6,500 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8-38 |