YTO
1204
Farm tractor · 118 hp
YTO1204
The YTO 1204 is a farm tractor. It features a YTO LR6108 T1 engine. It weighs 11,950 lbs (5,420 kg).
Engine
| Engine | YTO LR6108 T1 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Power Gross | 118 hp (88 kW) |
| Power Rated | 118 hp (88 kW) |
| Manufacturer | YTO |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 187.8 in (477 cm) |
|---|---|
| Width | 91.7 in (232 cm) |
| Height | 116.5 in (295 cm) |
| Wheelbase | 15.8 in (40 cm) |
| Ground Clearance | 18.5 in (46 cm) |
Weight
| Weight | 11,950 lbs (5,420 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-26 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |