YTO
180
Farm tractor · 17 hp
YTO180
The YTO 180 is a farm tractor. It features a TY295 engine. The transmission is a synchromesh type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | TY295 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 17.8 hp (13.3 kW) |
| Power Rated | 17.8 hp (13.3 kW) |
| Manufacturer | TY |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
Hitch
| Rear Lift | 2,337 lbs (1,060 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 100 in (254 cm) |
|---|---|
| Width | 47.4 in (120 cm) |
| Height | 53.9 in (136 cm) |
| Wheelbase | 56.7 in (144 cm) |
| Ground Clearance | 1.7 in (4 cm) |