Advance-Rumely
6A
Farm tractor · 1930–1931 · 47 hp
Advance-Rumely6A
The Advance-Rumely 6A is a farm tractor manufactured from 1930 to 1931. It features a Waukesha engine, and manual steering. It weighs 6,370 lbs (2,889 kg).
Engine
| Engine | Waukesha |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled vertical L-head |
| Displacement | 404.3 ci (6.6 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.75 in (121 mm) |
| Power Drawbar | 33.57 hp (25 kW) |
| Power Belt | 48.37 hp (36.1 kW) |
| Coolant Capacity | 38 qts (36 L) |
| Manufacturer | Waukesha |
| Rated | 1,365 RPM |
Transmission
| Available Options | 6-speed gear |
|---|
Dimensions
| Length | 163 in (414 cm) |
|---|---|
| Width | 70 in (177 cm) |
| Height | 74 in (187 cm) |
Weight
| Weight | 6,370 lbs (2,889 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 30x6 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 48x12 (steel) |
Fuel
| Capacity | 25 gal (94.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|