Advance-Rumely
OilPull G 20/40
Farm tractor · 1918–1924 · 44 hp
Advance-RumelyOilPull G 20/40
The Advance-Rumely OilPull G 20/40 is a farm tractor manufactured from 1918 to 1924. It features a Rumley engine. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Rumley |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled horizontal opposed |
| Displacement | 1,005.3 ci (16.5 L) |
| Bore | 8 in (203 mm) |
| Stroke | 10 in (254 mm) |
| Power Drawbar | 30.07 hp (22.4 kW) |
| Power Belt | 46.19 hp (34.4 kW) |
| Coolant Capacity | 70 qts (66.2 L) |
| Manufacturer | Rumley |
| Rated | 450 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 175 in (444 cm) |
|---|---|
| Width | 89 in (226 cm) |
| Height | 108 in (274 cm) |
Weight
| Weight | 12,880 lbs (5,842 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 44x8 steel |
|---|---|
| Rear Ag | 64x20 steel |
Fuel
| Capacity | 41 gal (155.2 L) |
|---|
Cab
| Cab | canopy over open platform |
|---|