Advance-Rumely
OilPull M 20/35
Farm tractor · 1924–1927 · 38 hp
Advance-RumelyOilPull M 20/35
The Advance-Rumely OilPull M 20/35 is a farm tractor manufactured from 1924 to 1927. It features a Rumley engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Rumley |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled horizontal opposed |
| Displacement | 601.4 ci (9.9 L) |
| Bore | 6.81 in (173 mm) |
| Stroke | 8.25 in (210 mm) |
| Power Drawbar | 20 hp (14.9 kW) |
| Power Belt | 35 hp (26.1 kW) |
| Coolant Capacity | 52 qts (49.2 L) |
| Manufacturer | Rumley |
| Rated | 640 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 151 in (383 cm) |
|---|---|
| Width | 71.5 in (181 cm) |
| Height | 101 in (256 cm) |
Weight
| Weight | 8,600 lbs (3,900 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 34x7 steel |
|---|---|
| Rear Ag | 52x16 steel |
Fuel
| Capacity | 25.75 gal (97.5 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|