Advance-Rumely
OilPull F 15/30
Farm tractor · 1911–1918 · 33 hp
Advance-RumelyOilPull F 15/30
The Advance-Rumely OilPull F 15/30 is a farm tractor manufactured from 1911 to 1918. It features a Rumley engine. The transmission is a gear type with 2 forward.
Engine
| Engine | Rumley |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 942.5 ci (15.4 L) |
| Bore | 10 in (254 mm) |
| Stroke | 12 in (305 mm) |
| Power Drawbar | 15 hp (11.2 kW) |
| Power Belt | 30 hp (22.4 kW) |
| Manufacturer | Rumley |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward |
| Available Options | 2-speed |
Dimensions
| Length | 192 in (487 cm) |
|---|---|
| Width | 94 in (238 cm) |
| Height | 123.5 in (313 cm) |
Weight
| Weight | 16,500 lbs (7,484 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 36 gal (136.3 L) |
|---|