Advance-Rumely
OilPull Z 40/60
Farm tractor · 1929–1929 · 77 hp
Advance-RumelyOilPull Z 40/60
The Advance-Rumely OilPull Z 40/60 is a farm tractor manufactured from 1929 to 1929. It features a Rumley engine. It weighs 18,000 lbs (8,164 kg).
Engine
| Engine | Rumley |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 2 |
| Displacement | 1,400 ci (22.9 L) |
| Bore | 9 in (229 mm) |
| Stroke | 11 in (279 mm) |
| Power Drawbar | 40 hp (29.8 kW) |
| Power Belt | 70 hp (52.2 kW) |
| Manufacturer | Rumley |
| Rated | 470 RPM |
Transmission
| Gears | 3 forward |
|---|---|
| Available Options | 3-speed |
Weight
| Weight | 18,000 lbs (8,164 kg) |
|---|