Advance-Rumely
OilPull E 30/60
Farm tractor · 1910–1923 · 84 hp
Advance-RumelyOilPull E 30/60
The Advance-Rumely OilPull E 30/60 is a farm tractor manufactured from 1910 to 1923. It features a Rumley engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 1 forward and reverse.
Engine
| Engine | Rumley |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled horizontal |
| Displacement | 1,885 ci (30.9 L) |
| Bore | 10 in (254 mm) |
| Stroke | 12 in (305 mm) |
| Power PTO | 75.6 hp (56.4 kW) |
| Power Drawbar | 49.91 hp (37.2 kW) |
| Power Belt | 60 hp (44.7 kW) |
| Coolant Capacity | 280 qts (265 L) |
| Manufacturer | Rumley |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 1 forward and reverse |
| Available Options | 1-speed gear |
Dimensions
| Length | 228 in (579 cm) |
|---|---|
| Width | 116 in (294 cm) |
| Height | 132 in (335 cm) |
Weight
| Weight | 26,300 lbs (11,929 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 44x16 steel |
|---|---|
| Rear Ag | 80x30 steel |
Fuel
| Capacity | 70 gal (264.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|