Advance-Rumely
OilPull B 25/45
Farm tractor · 1910–1912 · 50 hp
Advance-RumelyOilPull B 25/45
The Advance-Rumely OilPull B 25/45 is a farm tractor manufactured from 1910 to 1912. It features a Rumley engine. The transmission is a synchromesh type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Rumley |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 2 |
| Displacement | 1,884 ci (30.9 L) |
| Bore | 9.5 in (241 mm) |
| Stroke | 12 in (305 mm) |
| Power Drawbar | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Belt | 45 hp (33.6 kW) |
| Manufacturer | Rumley |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
Weight
| Weight | 25,000 lbs (11,340 kg) |
|---|