Advance-Rumely
DoAll
Farm tractor · 1928–1931 · 22 hp
Advance-RumelyDoAll
The Advance-Rumely DoAll is a farm tractor manufactured from 1928 to 1931. It features a Waukesha engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Waukesha |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled vertical L-head |
| Displacement | 173.2 ci (2.8 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Power Drawbar | 16.32 hp (12.2 kW) |
| Power Belt | 21.61 hp (16.1 kW) |
| Coolant Capacity | 22 qts (20.8 L) |
| Manufacturer | Waukesha |
| Rated | 1,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 110 in (279 cm) |
|---|---|
| Width | 82 in (208 cm) |
| Height | 64 in (162 cm) |
Weight
| Weight | 3,702 lbs (1,679 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 26x5 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 42x7 (steel) |
Fuel
| Capacity | 15 gal (56.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|