ATC
356
Farm tractor · 1955–1956 · 36 hp
ATC356
The ATC 356 is a farm tractor manufactured from 1955 to 1956. It features a Continental F-140 engine. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental F-140 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 140 ci (2.3 L) |
| Bore | 3.19 in (81 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Power Gross | 36.5 hp (27.2 kW) |
| Power Rated | 36.5 hp (27.2 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 1,850 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 92 in (233 cm) |
|---|---|
| Height | 63.5 in (161 cm) |
| Ground Clearance | 16 in (40 cm) |
Weight
| Weight | 4,830 lbs (2,190 kg) |
|---|---|
| Shipping | 4,830 lbs (2,190 kg) |