ATC
M-3
Farm tractor · 1953–1956 · 42 hp
ATCM-3
The ATC M-3 is a farm tractor manufactured from 1953 to 1956. It features a Continental FA162 engine. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental FA162 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 162 ci (2.7 L) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Power Gross | 42.5 hp (31.7 kW) |
| Power Rated | 42.5 hp (31.7 kW) |
| Torque Peak | 124.3 lb-ft (168.6 Nm) |
| Torque Peak | 1,200 RPM |
| Starter Volts | 6 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 1,850 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 6,320 lbs (2,866 kg) |
|---|---|
| Operating | 6,320 lbs (2,866 kg) |
Tires & Tracks
| Track Width | 12 in (30 cm) |
|---|
Cab
| Cab | optional FOPS and cab |
|---|