ATC
GT-34
Farm tractor · 1951–1954 · 30 hp
ATCGT-34
The ATC GT-34 is a farm tractor manufactured from 1951 to 1954. It features a Continental F-140 engine. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental F-140 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 140 ci (2.3 L) |
| Bore | 3.19 in (81 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Power Gross | 30 hp (22.4 kW) |
| Power Rated | 30 hp (22.4 kW) |
| Manufacturer | Continental |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |