ATC
GT-32
Farm tractor · 1953–1954
ATCGT-32
The ATC GT-32 is a farm tractor manufactured from 1953 to 1954. It features a Continental F-140 engine. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental F-140 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 140 ci (2.3 L) |
| Bore | 3.19 in (81 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 1,850 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 98 in (248 cm) |
|---|---|
| Height | 65 in (165 cm) |
| Ground Clearance | 18 in (45 cm) |
Weight
| Weight | 4,504 lbs (2,043 kg) |
|---|---|
| Shipping | 4,504 lbs (2,043 kg) |
Tires & Tracks
| Track Width | 11 in (27 cm) |
|---|